Czy istnieje sposób, by zminimalizować występowanie zabrudzeń szyby kominkowej? Wartym rozważenia rozwiązaniem może okazać się zastosowanie szyby pyrolitycznej (samoczyszczącej). Czym dokładnie jest taka szyba i jak działa?
Szkło samoczyszczące jest jednostronnie pokryte warstwą tlenku metalu od zewnętrznej strony komory spalania. W jaki sposób zachodzi zjawisko „samooczyszczenia” (pyrolizy)? Dzięki wspomnianej powłoce część promieniowania podczerwonego odbija się od warstwy tlenku metalu z powrotem do wnętrza kominka (odbijane jest około 25% emitowanego ciepła). Skutkiem tego jest wzrost temperatury w palenisku. Tym samym polepsza się spalanie, a cząsteczki sadzy, osadzające się na szybie, odrywają się i są dopalane w kominku.
Należy jednak pamiętać, że jeśli nie będziemy stosować wysokiej jakości paliwa (suchego drewna drzew liściastych o wilgotności poniżej 20 procent), nie zapewnimy odpowiedniego ciągu w kominie i dopływu powietrza, a tym samym nie osiągniemy odpowiednio wysokiej temperatury spalania, szyba i tak będzie się szybko brudziła – niezależnie od tego czy będzie pyrolityczna, czy też nie.
Biorąc pod uwagę to, że szyba samoczyszcząca jest znacząco droższa od ceramicznej, jej zakup powinny rozważyć szczególnie osoby, które zamierzają często korzystać z paleniska. By ustrzec się przed oszustami, szybę samoczyszczącą najlepiej zamawiać u sprawdzonych, godnych zaufania producentów. Można łatwo ją rozpoznać, bo pod odpowiednim kątem mieni się w kolorze zielono-fioletowym. Taka szyba, w przeciwieństwie do szyby ceramicznej, przewodzi też prąd (można sprawdzić to miernikiem elektrycznym).