Jak urządzić jadalnię, by spożywanie domowych posiłków było prawdziwą przyjemnością? Ta przestrzeń bywa niesłusznie traktowana po macoszemu (znacznie więcej uwagi poświęca się podczas projektowania np. salonu), a to właśnie przy rodzinnym stole spędzamy bardzo dużo czasu z najbliższymi – nie tylko podczas wspólnych posiłków, ale także np. rozmawiając w trakcie imprez rodzinnych czy świąt. Wbrew pozorom zaplanowanie praktycznej jadalni to także sztuka.
Mało kto może sobie pozwolić na wydzielenie zupełnie oddzielnego pomieszczenia na samą jadalnię. Najczęściej zlokalizowana zostaje ona w kuchni, salonie bądź na granicy tych dwóch pomieszczeń. Przy małych metrażach na pewno dobrym rozwiązaniem jest stół z opcją rozkładania – sprawdzi się szczególnie podczas rodzinnych przyjęć (a dodatkowe krzesła można trzymać w piwnicy lub garażu).
Jeśli stół zostanie ustawiony w kuchni na pewno prędzej czy później będzie spełniał również rolę dodatkowego blatu roboczego – warto więc przemyśleć wybór materiałów, z których będzie wykonany (blat nie powinien się np. łatwo rysować). Zdarza się, że w małych, nowoczesnych mieszkaniach stół ustępuje zupełnie miejsca wyspie (albo półwyspie). Należy taką decyzję szczególnie przemyśleć, bo na dłuższą metę może takiego klasycznego stołu nam bardzo brakować (np. w momencie gdy powiększy się rodzina). Jeśli nie mamy pomysłu, gdzie można by było taki stół ulokować w małym mieszkaniu, warto skorzystać z porad architekta wnętrz.
W niewielkich pomieszczeniach znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem jest stół kwadratowy lub prostokątny. Można go np. krótszym bokiem dostawić do ściany – okrągły stół ustawiony w ten sposób nie będzie już się dobrze prezentował. Należy też zwrócić uwagę na to, że jedna osoba potrzebuje około 60 cm długości stołu, by wygodnie zjeść posiłek (więc jeśli dwie osoby mają się zmieścić po jednej stronie, taki stół powinien mieć minimum 120 cm).
Warto zadbać nie tylko o odpowiednią ilość miejsca, ale również o stosowne oświetlenie. Najlepiej, gdy zostanie ono zaplanowane wcześniej, by było zlokalizowane idealnie nad blatem stołu. Przy okrągłym stole sprawdzi się jedno, centralne źródło światła, zaś długi, prostokątny stół dobrze prezentuje się, gdy oświetlają go co najmniej dwa źródła (dwie wiszące, takie same lampy albo np. jedna, ale podłużna). Do jadalni najlepsze będą żarówki o ciepłej barwie światła.
Nie bez znaczenie są też barwy stosowanych dekoracji czy ścian. Takie kolory jak żółty czy pomarańczowy pobudzają apetyt i dodają energii. Kolorem, który z kolei niekoniecznie dobrze sprawdza się w jadalni (np. jeśli chodzi o kolor zastawy) jest niebieski, który niezbyt kojarzy się z naturalnym kolorem żywności i może nawet wpływać na zmniejszenie apetytu.
Stół ustawiony w salonie, kuchni bądź na pograniczu tych pomieszczeń powinien stylistycznie nawiązywać do tych przestrzeni, a nie być zupełnie osobnym bytem (na znacznie więcej mogą pozwolić sobie osoby, które mogą wydzielić osobne pomieszczenia na jadalnię). Z drugiej strony dobrym pomysłem jest również subtelne wyróżnienie kącika jadalnianego – np. innym kolorem ściany czy dodatkową, dekoracyjną ścianką.