Przed nami intensywny okres zimowy, a więc czas, kiedy to kominek znajduje się zdecydowanie w centrum uwagi domowników. Nic bowiem nie cieszy bardziej w zimowe wieczory niż ciepło i uspokajający widok na palący się ogień. Jeśli zależy nam na tym, by nasz wkład kominkowy długo zachował reprezentatywny wygląd, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących jego użytkowania i czyszczenia.

Przede wszystkim niebagatelny wpływ na kondycję wkładu kominkowego ma używane przez nas paliwo. Palenie w kominku niewystarczająco wysuszonym drewnem (więcej o tym w artykule Drewno do palenia w kominku – jakie wybrać?) lub wszelkimi materiałami, które nie są do tego wskazane (np. takie jak drewno iglaste, impregnowane, tropikalne, tworzywa sztuczne czy płyty wiórowe), to najczęstsza przyczyna występowania trudnych, bardzo uciążliwych w usuwaniu zabrudzeń szyby.

Jeśli powstałe zabrudzenia szyby nie są regularnie usuwane (a trzeba wiedzieć o tym, że szyba brudzi się również podczas stosowania dobrej jakości paliwa, jednak w znacznie mniejszym stopniu), trudno będzie zachować niczym nieprzesłonięty widok na ogień (należy pamiętać o tym, że nigdy nie wolno czyścić szyby, gdy jest ona gorąca – tak samo jak i innych elementów wkładu kominkowego). Równie systematyczni powinniśmy być jeśli chodzi o usuwanie popiołu – najlepiej tą czynność wykonywać po każdym paleniu w kominku.

Szczególną ostrożność trzeba zachować podczas dbania o elementy wkładu kominkowego, które zostały pokryte farbą – pod żadnym pozorem nie wolno czyścić ich środkami chemicznymi (mogą doprowadzić do trwałych uszkodzenia powłoki lakierniczej). Wystarczy te elementy konstrukcji kominka przecierać delikatnie suchą szmatką. Podczas czyszczenia szyby, powłokę lakierniczą dookoła niej należy starannie zabezpieczyć, by i w takiej sytuacji nie uległa odbarwieniu – najlepiej do czyszczenia szyb używać praktycznych preparatów w piance, które nie spływają tak szybko z powierzchni szyby i możemy mieć nad procesem jej czyszczenia większą kontrolę.

By wkład kominkowy służył nam długimi latami, sprawdzać należy również sumiennie drożność przewodów kominowych – powinny być one czyszczone przez uprawnioną do takich czynności firmę kominiarską (najlepiej dwa razy w roku).

 

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola wymagane oznaczone są *.

clear formSubmit